تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهندس علیرضاآقایی میبدی شماره نظام مهندسی 0709024229مسئول فنی گلخانه بامجوز سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان تهران
آرشیو وبلاگ
      خدمات مهندسی کشاورزی دامون(آلوئک) (ارائه نهاده های کشاورزی:کودهای مایع خارجی،کریستالون،کودآهن،سموم دفع آفات نباتی،سمپاش،لوازم آبیاری قطره ای،ابزارآلات کشاورزی و...)
بیماریهای گیاهی نویسنده: مهندس علیرضاآقایی میبدی شماره نظام مهندسی 0709024229مسئول فنی گلخانه بامجوز سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان تهران - ۱۳٩٠/۱۱/٢٦

بیماری لکه برگی کوروولاریا (Leaf spore)

علائم بیماری:

لکه­ها نخست سبز، ریز و فرورفته در سطح برگ ظاهر می­شوند و به تدریج این عارضه توسعه می­یابد و گاهی بهم پیوسته و خرمایی رنگ و نامنظم و بزرگ می­گردند. یا در مراحل توسعه بهم پیوسته و به حالت نامنظم و بزرگی نمایان می‌شوند. در این بیماری برگ‌ها پیچیده می‌شوند بدون اینکه برگ‌ریزی اتفاق بیافتد، ولی پارگی برگ دیده می­شود . لکه‌ها معمولاً شش روز بعد از تلقیح ایجاد می­شوند و اسپورها بعد از اینکه لکه­ها خرمایی رنگ شدند، روی آن‌ها تشکیل می‌شوند.  

عامل بیماری: در منابع مختلف قارچ Curvularia grostidis معرفی شده است.  

مبارزه با بیماری:

 استفاده از قارچ‌کُش‌هایی مانند مانکوزب، کلروتالونیل و بنومیل یک بار قبل از آلودگی از شدت بیماری می­کاهد. همچنین رطوبت و درجه حرارت در این بیماری نقش مهمی دارند که باید در نظر گرفته شوند.

بیماری آلترناریا علایم بیماری(لکه موجی سیب زمینی):

قارچ عامل بیماری ابتدا لکه­های قهوه­ای شکلاتی تا مشکی رنگ در برگ­های پایینی و پیر میزبان ایجاد می­کند. لکه­ها در ابتدا کوچک، خشک و کاغذی و تخم­مرغی تا بیضی یا زاویه­دار هستند لکه­ها دارای حلقه­های هم­مرکز، برجسته و فرورفته هستند. این قارچ  تولید توکسین می­کند که  سبب  ایجاد هاله زرد اطراف لکه  در برخی میزبان ها می­شود. در شرایط گرم و مرطوب سبب پژمردگی و ریزش زود هنگام برگ­ها می­شود حتی ممکن است بی­برگی کامل گیاه را به دنبال داشته باشد . زخم ساقه و دمبرگ، کشیده، کم­عمق، قهوه­ای مایل به مشکی  بوده و در صورت بروز، سبب خسارت کمتری می­شـود. در صورت بـروزعلائم روی غده، لکه­ها کوچک، مـدور، نامنظم و به رنگ قهـوه­ای مایل به مشکی است.

 لکه­های قدیمی فرورفته هستند و اغلب توسط کمی برجستگی محصور می­شوند بافت­ها در نهایت آبسوخته، زرد تا زرد مایل به سبز می­شوند. زخم غده­هـا در طول دوره انبارداری افزایش می­یابند و در نهایت چین­خورده و خشک می­شوند.

 سیکل زندگی و زمستان گذرانی

این بیمـاری اغلب از سالی به سال دیگر توسط غده سیب­زمینی آلـوده، بقـایای آلـوده و علف­های هرز انتـقـال می یابد. این قارچ فاقد فرم جنسی و اسـپور زمستان­گذران شناخته شده است و بقای آن توسط میسلیوم، اسپور در بقایای  گیاهی، علف­های هرز و آلودگی بذر می­باشـد. این قارچ تولید یک ساختار در درون میسلیوم یا سلول­های کنیدی می­کند که کلامیدوسپور نامیده می­شود.کلامیدوسپور قادر است چندین سال در خاک باقی بماند در شرایط مساعد جوانه زده تولید کنیدی می­کند و توسـط جریان هوا، آب، حشرات و ابزارآلات آلوده از گیاهی به گیاه دیگر و از مزرعه­ای به مزرعه دیگر منتقل می­شود. در یک رنج دمایی وسیع 8 تا 32 درجه سانتیگراد، کنیدی­ها جوانه ­زده و تولید یک یا چند لوله تندشی می­کنند. سپس مستقیماʺ توسط هیف تندشی در سلول­های اپیدرم میزبان نفوذ کرده و یا توسط هیف رویشی از طریق سلول­های روزنه و زخم­ها وارد بافت گیاه میزبان می­شود. این بیماری در شرایط گرم و مرطوب اتفاق می­افتد و خسارت­زا است. قارچ بین 25 تا 40 درجه رشد می­کند اما وقتی که هوا خنک و سرد باشد چون رشد قارچ متوقف می­شود، بیماری به صورت اتوماتیک کنترل می­شود. پس در فصل سرد این بیماری کمتر مشاهده می­شود

عامل بیماری:

قارچ  Alternatia solani عامل بیماری لکه موجی سیب زمینی

 قارچAlternaria panax  عامل بیماری لکه موجی گیاهان زینتی مانند شفلرا

Alternaria alternata f. sp. lycopersici   عامل بیماری لکه موجی گوجه فرنگی

Alternaria alternata, strawberry pathotype    عامل بیماری لکه موجی توت فرنگی

 

سیکل زندگی لکه موجی گوجه فرنگی و سیب زمینی

مبارزه با بیماری:

1)  می توان لکه برگی آلترناریا را با کم کردن و نپاشیدن آب روی برگ­‌ها به طور کامل کنترل کرد.

2) کاربرد قارچ‌ کش­هایی چون مانکوزب، کلروتالونیل بسیار مؤثر گزارش شده است.

3) بهداشت زراعی و حذف بقایای گیاهی و علفهای هرز نقش بسزایی در کاهش اینوکلوم اولیه قارچ دارد.  

لکه آلترناریایی کلم

عامل بیماری قارچ Alternaria brssicola است که در مناطق مرطوب و فاقد چرخش هوای مناسب رشد می کند. زمان ظهور بیماری اواسط تابستان تا اواخر پاییز است.

مبارزه با بیماری:

1) برگهای آلوده را جدا کنیم و آنها را بسوزانیم ( در محیط باقی نمانند)

2) افزایش فضای کاشت بین گیاهان برای بهبود چرخش هوا و کاشتن بذر و در خطوط مشخص
3) نابودی علفهای هرز

4) عدم آبیاری سطوح و شاخ و برگ گیاه

5) عدم کوددهی بیش از حد مخصوصاً کود نیتروژن که باعث رشد بیش از حد گیاه و آبکی شدن ساقه ها می شود.  

لکه برگی سپتوریایی(سپتوریوز)

 نقاط ریز  زرد رنگی ابتدا روی برگ کاهو ظاهر شده که بتدریج وسعت یافته  به اشکال نامنظم و به رنگ زیتونی در می­آید. روی لکه ها نقاط سیاه رنگی که در واقع پیکنیدهای قارچ عامل بیماری است ظاهر می­شود. بافت مرده و خشک شده وسط لکه ها امکان دارد بیفتد و برگ سوراخدار شود. معمولا ابتدا برگ های مسن مبتلا می­گردند. این برگ­ها سرانجام می میرند.

عامل بیماری

در گیاه کاهو قارچی بنام Septoria lactucae است که تولید پیکنید های سیاه رنگ می­کند که در روی لکه های مربوط به بیماری با چشم قابل رویت است. در داخل پیکنیدها اسپورهای سوزنی شکل چند حجره ای بنام پیکنیدیوسپور وجود دارد که هر دو سر آن باریک است.

چرخه زندگی:

عامل بیماری بوسیله پیکنیدیوم و اسپور در بذور و بقایای گیاهی از فصلی به فصل دیگر انتقال می­یابد. هر پیکنید قارچ تعداد زیادی اسپورهای سوزنی شکل تولید می­کند که در هوای مرطوب این اسپورها از پیکنید خارج شده، ایجاد آلودگی می­نمایند. عامل بیماری توسط بذربه فواصل طولانی حمل و در مزرعه بوسیله قطرات باران ، حیوانات و یا وسایل کشاورزی پخش می­شود. حدود 5 تا 10 روز بعد از تلقیح اسپورهای جدید بوجود می­آیند. بنابراین این چرخه به دفعات زیادی تکرار می­شود.

 

پیکنیدیوم قارچ جنس Septoria

مبارزه با عامل بیماری

1) اجرای تناوب 4 ساله

2) کاشت بذر سالم

3) خیس نمودن بذور به مدت 3 دقیقه در آب 48 درجه سانتیگراد

4) کشت بذور در زمین کاملا زهکشی شده

5) انهدام علف های هرز

لکه برگی کرفس : celery leaf spot

علائم

لکه های تیره و سیاه به اندازه نوک سنجاق که بر روی برگها ظاهر شده و سبب از بین رفتن رنگدانه ها و مرگ برگ می شوند. لکه ها می توانند بر روی دمبرگ ها نیز ظاهر شده و در نهایت نیز سبب کاهش محصول شوند. زمان ظهور بیماری تمام فصول می تواند باشد.

عامل بیماری قارچ Septoria apicola است.

مبارزه با عامل بیماری

1) استفاده از بذرهای مرغوب و استاندارد

2) نابودی گیاهان آلوده

3) کنترل بیماری شبیه سپتوریوز کاهو است

  نظرات ()
مطالب اخیر لیسیانتوس آشنایی با بیماری پیچیدگی برگ هلو: بیماری سیاه شدن گلگاه هندوانه: بیماریهی مهم درختان انجیر آفات مزارع گندم پرورش و نگهداری گل شیپوری بیماری ها تولید و پرورش انگور راههای شناسایی کمبودموادغدایی میخک
کلمات کلیدی وبلاگ قارچ (۱) گندم (۱) گوجه (۱) گوگرد (۱) لیلیوم (۱) مانکوزب (۱) نماتدبرگی (۱) هیومیک اسید (۱)
دوستان من دوستان تک درخت پرتال زیگور طراح قالب